Oops...
Slider with alias main_slider not found.

Looking for a First-Class Business Consultant?

placeholder

Why our consulting

We are a full service business development group – we build strategies and systems.

read more
placeholder

Global consumer insights

Rapid and sustainable solutions to the most complex business challenges with cooperative process-driven.

read more
placeholder

Thought Leadership

A solution is proposed, from here you can action the plan with just outline assistance.

read more

industries

Travel and Aviation
Consulting

Study popular tourism destinations and improve your sales skills to successfully advise your clients on the best travel options.

Business Services
Consulting

We consider all the drivers of change – from the ground up and we’ll motivate and support you to make the change.

Consumer Products
Consulting

Design repeatable growth models and innovation pipelines that generate new products with higher potential and lower risks of failure.

Financial Services
Consulting

We work buy-side and sell-side and give our clients hard-hitting and objective answers and focus hard on the best opportunities.

Energy and Environment
Consulting

We work across all the major construction geographies and end sectors, meaning we understand the underlying drivers in construction markets.

Surface Transport &
Logistics Consulting

Scheduled transport operations, from broad market trends and strategy to the development of integrated commercial strategies.

Doing the right thing,
at the right time.

0

Cases completed

0

Consultants

0

Awards winning

0

Satisfied customers

testimonials

To help entrepreneurs get their act together
before they talk to investors.

news

 • Motor Kömürü Üreticileri İstanbul

  Motor parçalarının bir elemanı olarak karşımıza motor kömürü çıkıyor. Motor kömürü üreticileri İstanbul tarafından imal edilen bu kömürlerin motor üzerinde büyük bir rolü bulunuyor. Elektrik motorları AC ve DC gibi farklı türlerden oluşuyor. Motorların üzerlerinde ise rotor ve stator olarak iki parça bulunuyor. Stator motorlarda var olan sabit manyetik alanın oluşmasına yardımcı oluyor. Rotor ise

  Eylül 7, 2020
 • Motor kömürlerinin sanayiideki önemi

  KALİTELİ MOTOR KÖMÜRÜ ÜRETİMİ Motor kömürü, motor parçasının elemanlarından bir tanesidir. Motor fırçası adı da verilmektedir. Motor kollektöründeki akımı, kollektör üzerine sürtünerek dış devreye almaya yarayan kısımdır. Bu kömürler karbon veya bakır karbon karışımı olarak yapılmaktadır. Elektrik motorlarının vazgeçilmez elemanlarından olan motor kömürleri sanayiide oldukça büyük ve önemli bir yere sahiptir. Sanayideki ilk dönemlerde ince

  Ağustos 4, 2020
 • Kömür Paleti

  Neden Kömür Paleti ? Adının kömür paleti olmasının nedeni, sanayilerde kullanılan yayvan veya geniş levhaların, kömürün bir çeşidi olan grafit ile yapılmış olmasıdır. Kömür palet’inde grafit kullanılmasının sebebi ise , grafitin yağ haline getirilip makinelerde , çalışan parçaların birbirine sürtünürken aşınmasını engellemek veya azaltmaktır.Grafitin nasıl yağ olduğunu merak ettiyseniz hemen açıklayayım, karbon atomları bir safiha

  Temmuz 30, 2020
 • Hilti Kömürü

  Hilti Kömürü Nedir? El aletleri birçok sektörde insanların başyardımcısı konumundadır. İş gücünü ve harcanan emeği azaltarak işlerinizi daha kolay şekilde halletmenize yardımcı olmaktadırlar. Bu el aletlerinden biri olan hilti kolayca kırmaya ve delmeye yarayan bir çeşit delici alettir. Aynı zamanda markalaşmıştır; yapı ve inşaat sektöründe yaygın şekilde kullanılmaktadır. Hilti aynı zamanda darbeli matkap olarak adlandırılmaktadır.

  Temmuz 30, 2020
request a call back.

Would you like to speak to one of our financial advisers over the phone? Just submit your details and we’ll be in touch shortly. You can also email us if you would prefer.

[contact-form-7 404 "Not Found"]
United Kingdom
Germany
Spain
Head Quarter
United States
Sales Office